×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

 

چند وقتی می شد که از گوشه و کنار صحبتهایی درباره دایره المعارف مشاهیر موسیقی به گوش می رسید . به همین جهت بر آن شدیم تا با نویسنده ی جوان و خوش ذوق این کتاب گفتگوی ویژه ای داشته باشیم . آنچه می خوانید ماحصل گفتگوی ما با افشین موسوی گردآورنده دایره المعارف مشاهیر موسیقی است .

بک استیج - سالومه گلمکانی : قطعا تمام کسانی که از سالهای دور تا به امروز به هر شکلی در موسیقی خصوصا موسیقی پاپ فعالیت کردند اسم " غلام علمشاهی " و شرکت آوای نکیسا به گوششان خورده ، آن دسته از دوستانی که با آقای علمشاهی همکاری داشتند همه متفق بودند که ایشان ضمن اینکه به لحاظ شخصیت و منش انسانی ، فردی بسیار شریف است جزء خوشنام ترین و خوش حساب ترین تهیه کنندگان موسیقی نیز هست . درک این موضوع برای ما وقتی مسجل شد که به عنوان یک خبرنگار برخورد شایسته ی ایشان را دیدیم .  آنچه در زیر می خوانید ماحصل چند ساعت گفتگوی ما با غلام علمشاهی بود در مرکز پخش ایران صوت ...

گفتگوی خواندنی با بابک ارجمند

سالومه گلمکانی - بک استیج : آخرین باری که بابک ارجمند رو دیدم حدود 2 سال پیش بود و بابک درگیر و دار انتخاب های هوشمندانه برای ترانه های خوب بود . بابک ارجمند هنرمند به جرات قدرتمندو باسوادی ست که در این سالها بیش از آنکه برای دیده شده تلاش کند برای بهتر کار کردن تلاش کرده . چیزی که بیشتر از همه در این گفتگو به چشمم آمد احتیاط "ارجمند" در انتخاب جملاتش هنگام گفتگو بود که شاید نشان از ضربه هایی داشت که در این مدت از دشمنان دوست نما خورده .

یراحی : سرباز هم نیستم چه برسه به امپراطور !

بک استیج - سالومه گلمکانی : "مهدی یراحی خواننده و موزیسینی که به معنای واقعه ای هنرمند است و همین باعث محبوبیتش شده" . تا قبل از انجام این مصاحبه به گمانم این مناسب ترین جمله برای معرفی مهدی یراحی بود ، اما بعد از این مصاحبه فهمیدم در محبوبیت یراحی به جز هنر مؤلفه های دیگری مثل شخصیت ، شعور ، تواضع ، بی ادعایی ، مثبت اندیشی و .... نیز دخیل بوده .

آنچه در زیر می خوانید ماحصل گپ خودمونی بک استیج با مهدی یراحی است . با سپاس از امیر فرشباف برای هماهنگی این مصاحبه

یراحی : سرباز هم نیستم چه برسه به امپراطور !

بک استیج - سالومه گلمکانی : "مهدی یراحی خواننده و موزیسینی که به معنای واقعه ای هنرمند است و همین باعث محبوبیتش شده" . تا قبل از انجام این مصاحبه به گمانم این مناسب ترین جمله برای معرفی مهدی یراحی بود ، اما بعد از این مصاحبه فهمیدم در محبوبیت یراحی به جز هنر مؤلفه های دیگری مثل شخصیت ، شعور ، تواضع ، بی ادعایی ، مثبت اندیشی و .... نیز دخیل بوده .

آنچه در زیر می خوانید ماحصل گپ خودمونی بک استیج با مهدی یراحی است . با سپاس از امیر فرشباف برای هماهنگی این مصاحبه

با محمد زارع پیرامون کنسرت خیریه محک

 

بک استیج - میلاد آقازاده : محمد زارع خواننده خوش صدا و کم حاشیه موسیقی ایران که سالها پیش خود را با ترانه ی " رو در و دیوار این شهر " نام خود را بر سر زبان ها انداخت ، خود را برای روزهای سرنوشت سازی در آینده آماده میکند . او این روزها در استدیوی شخصی تازه تاسیس شده اش مشغول تمرین است تا برای کنسرت خیریه 5 آبان برای کودکان سرطانی محک خود را آماده کند . به همین بهانه به گفتگو با محمد زارع پرداختیم :

 بک استیج : ترویج هنر اسلامی در داخل کشور و کمک به معرفی؛ ترویج و پذیرش آن در خارج کشور از طریق آموزش؛ تحقیق و مطالعه در مورد هنرهای اسلامی و ایرانی و شناختآنها در زمینه هنرهای تجسمی (نقاشی ، خط ، پیکره سازی ،کار روی سنگ و چوب و فلز و پارچه وچرم و سایر موارد) هنرهای نمایشی ، سرود و موسیقی در رشته های وابسته به آن و بسیاری امور دیگر همگی جزو شرح وظایف معاونت امور هنری وزارت ارشاد ذکر شده است. با علی مرادخانی به گفت و گو نشستیم تا از زیر و بم کار در معاونت هنری وزارت ارشاد برایمان بگوید.

علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگفت وگو با هنرمند در رابطه با برنامه های معاونت هنری وزارت ارشاد میگوید : " به غیر از سینما تمام عرصه های هنر به معاونت هنری بر میگردد که این معاونت خود شامل دو بخش است ؛ یک بخش نگاه حاکمیتی دارد و بخش دیگر نگاه حمایتی ، که برای هر دو بخش برنامه ریزی هایی صورت گرفته است."

او ادامه میدهد : " در حوزه حاکمیت ، موظف به نظارت هستیم که این نظارت شامل بخشهایی چون موسیقی ، تئاتر و هنرهای تجسمی می شود که هر کدام به صورت جداگانه شورای نظارتی دارند ؛ در کنار این نظارت نگاهی وجود دارد برای حمایت از هنرمندان و افرادی که در این حوزه کار میکنند."

مرادخانی در رابطه با حمایت هایی که توسط وزارت ارشاد برای هنرمندان اجراشده است توضیحاتی میدهد و میگوید : " طرحی برای پیشکسوتان در حوزه هنری وجود دارد که افراد درجات هنری دریافت میکنند و بر این اساس مدارک آنها با ترازهای علمی کشور برابر میشود ."

او ادامه میدهد : " در

کنار تمام حمایت ها برای بهتر شدن فعالیتهای موجود ، بنیاد رودکی نیز در همین راستا فعالیت میکند که خودش دارای زیر مجموعه هایی است از جمله تالار وحدت ؛ این در حالی است که بنیاد رودکی کمی هم از قاعده های دولتی فاصله دارد ؛ اما تمامی این مجموعه ها به صورت زیر ساخت عمل میکنند و به نوعی کار نرم افزاری انجام میدهند ؛ برای مثال میتوان به تئاتر شهر و فرهنگسراها اشاره کرد ؛ که همگی در حوزه شهر تهران فعالیت میکنند ."

مرادخانی در رابطه با فعالیت شهرستانها و نظارت معاونت هنری بر آنها میگوید:" در کل استان های کشور مجموعه های فرهنگی وجود دارد که تمام برنامه های آنها زیر نظر ادارات کل و استان همان شهرستان اداره میشود ، اما در نهایت نظارت کلی بر برنامه ها و محتویات کار آنها توسط معاونت هنری کل وزارت ارشاد در تهران انجام میشود."

معاون هنری وزارت ارشاد در رابطه با نبود فضاهای مناسب برای تمرین اهالی تئاتر و اقدامات صورت گرفته در این زمینه بیان میکند : " با همکاری شهرداری تهران برنامه ایی در دست بررسی داریم ؛ در این برنامه سعی بر این است که در تمام محلات مختلف تهران امکاناتی برای هنرمندان ایجاد شود از جمله محلی برای تمرین گروههای تئاتری ؛ اگر این ممکن میسر شود ؛ در هر 22 منطقه تهران مکانی خواهیم داشت برای تمرین اهالی تئاتر ."

مرادخانی با اشاره به منابع مالی وزارت ارشاد ابراز میکند : " وزارت ارشاد منابع مالی زیادی ندارد و درسال گذشته مقداری بدهی نیز به جا مانده است که سعی داریم با صحبتهایی که شد همقدار بودجه امسال را افزایش دهیم تا هم مشکل بدهی سال گذشته که جزو تعهدات ما است را جبران کنیم و هم به برنامه های سال جاری رسیدگی کنیم."

او اضافه میکند : " تئاتر به تنهایی به بودجه زیادی احتیاج داد تا حرکتی موثر و رو به جلو در آن رخ دهد . به همین دلیل تمام سعی مان را میکنیم تا امسال مقدار بودجه اختصاصی فرهنگی را افزایش دهیم ."

باید به هنرمندان اعتماد داشته باشیم .

مرادخانی با اشاره به حمایت های وزارت ارشاد به جشنواره ها وخصوصی شدن آنها میگوید : " بعضی از موسسات به صورت مستقل جشنواره هایی را برگزار میکنند ؛ مثل جشنواره آیینی و مقاومت که در چند روز گذشته به اتمام رسید ؛ معاونت هنری از این جشنواره ها حمایت می کند و یا اخیرا اتفاقهای خوبی در حوزه موسیقی رخداده است ؛ کار هایی که خارج از قرارداد های دولتی بوده که به خودی خود ارزشمند خواهد بود ؛ برای مثال سازمان صداوسیما طرح چهره های ماندگار را پیگیری میکندکه این خود طرح بسیار خوب و با ارزشی است."

مرادخانی اضافه میکند : " هرگاه خرد جمعی افراد را در مسائل دخیل کنیم ؛ نتیجه بهتری خواهیم گرفت ؛ بهتر است افراد را در زمینه خصوصی سازی حمایت کنیم و به آنها اعتماد داشته باشیم ؛ در کنار تمامی این مسائل نگاه حمایتی معاونت هنری نیز وجود دارد تا نتیجه کار به نحو احسن انجام شود . به همین خاطر است که از تمام جشنواره هایی که در استانها و درتهران به صورت پراکنده انجام میشود استقبال میکنیم ."

مرادخانی جشنواره مقاومت را مثالی بارز در این زمینه میداند ؛ او با اشاره به اینکه جشنواره مقاومت ازطرف بسیج و البته با همکاری سازمان رودکی برگزار شده ؛ میگوید :" اصل این برنامه را سازمان بسیج انجام داده است و من خوشحالم از اینکه تمام سازمانها وارد کارهای هنری میشوند ؛ بعضی از سازمانها در نهایت امکانات و بودجه شان را از دولت میگیرند؛ این ها نهادهای عمومی هستند که هزینه هایشان را اشخاص نمیدهند ؛ اگر بشود برایشان حامی مالی پیدا کنیم که اشخاص خودشان این کارها را انجام دهند . وضعیت هنر کشور ، بهتر نیز خواهد شد ."

ممیزیها جهت دارمیشوند

مرادخانی معتقد است بعضی اصول اجتناب ناپذیر است که از آن جمله میتوان به بحث ممیزیها اشاره کرد ؛ او با بیان این که گاهی ممیزی ها میتواند موجب ارتقاء سطح کیفی کارها شود بیان میکند : " ممیزی گاهی به نفع کارها صورت میگیرد اما اگر هدفمند نباشد ممکن است موجب بوجود آمدن مشکلات و بروز ناهنجاری ها شود که در این حالت اصلا شرایط خوبی نخواهد بود ."

مرادخانی در رابطه با ممیزی ها به استاد راهنما و پایان نامه ها اشاره میکند و میگوید : " در پایان نامه های دانشجویی با وجود استاد راهنما شرایط انجام کار برای دانشجو آسانتر میشود به نوعی که اگر استاد نباشد دانشجو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکند . شیوه ممیزی را باید به سمتی ببریم که ممیزی نقش استاد راهنما را ایفا کند .   "

مرادخانی معتقد است اگر نگاه ها اصلاح شود شرایط بوجود آمده بهتر خواهد شد و ابراز می کند : " بهتر است روشهای ممیزی جدیدی تعریف کنیم ؛ مثلا مسئولین سالنها را مورد خطاب قرار دهیم ؛ دیگر تک تک افراد و هنرمندان را مورد ممیزی قرار ندهیم ؛ مثلا در بخش آلبومهای ضبط شده موسیقی تنها با تهیه کنندگان صحبت کنیم ، و به توافق برسیم"

معاونت هنری ارشاد در رابطه با سر و سامان دادن به بخش موسیقی میگوید : " به مشکلاتی که در اینحوزه وجود دارد آگاهی کامل داریم ؛ از طرفی ارکستر سنفونی تهران و از طرف دیگر ارکستر ملی تعطیل شده است ؛ درآینده نزدیک تمام تلاش خود را میکنیم تا حمایت هایی را در این بخش انجام دهیم ؛ که در نهایت بخش خصوصی ترغیب شود تا شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم."

او ادامه میدهد : " من و تمام همکارانم تمام تلاشمان را برای بهبود شرایط انجام میدهیم. برنامه های هنری تا پایان سال مشخص شده است و همزمان با آن برنامه های استانی و منطقه ای مانند جشنواره فجر نیز شروع میشود."

مرادخانی با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر تنها در تهران نیست و امکانات باید در تمام کشور پخش شود بیان میکند : " در سفری که به مریوان داشتم به خوبی ، نبود امکانات را حس کردم ؛ در اکثر کارها نگاه تنها به سمت تهران است در حالی کی ما در تمام استانها امکانات زیر بنایی احتیاج داریم."

انتظار مرادخانی از رسانه های هنری

او میگوید : " رابطه اش با رسانه ها همیشه خوب بوده و از دوستان مطبوعاتی خود انتظار دارد مثل همیشه در جهت اطلاع رسانی اقشار مختلف جامعه در بخش هنر، معاونت هنری را یاری دهند ، او همچنین معتقد است در هر شرایطی باید هنرمند بدون داشتن دغدغه به کار خود ادامه دهد"

منبع : هنرمند

جمالی راد : ایران بهترین جای دنیاس

مهران جمالی راد (داداشی ) در یک خانواده هنرمند به دنیا آمده ، پدرش استاد داداشی نقاش معروف و از اساتید این رشته ی هنری است ، برادران مهران نیز همگی قدم در راه پدر گذاشتند و هر کدام در هنر نقاشی دستی بر آتش داشته و از حرفه ای های هنر نقاشی هستند اما مهران از 9 سالگی وارد حیطه ی هنر موسیقی شد ... در ادامه ، مصاحبه بی پرده ی بک استیج را با مهران جمالیراد ( داداشی ) درمورد موسیقی و حواشی آن می خوانید ، این مصاحبه در یک بعد از ظهر پاییزی در گالری نقاشی داداشی انجام شد .

بک استیج - سالومه گلمکانی : مهران احراری خواننده ای است خوش صدا و پر سابقه که شش آلبوم در کارنامه ش دیده می شود. بعد از ششمین آلبومش هاج و واج که سال 1388 منتشر شد مدتی از دنیای موسیقی فاصله داشت . این روزها در گیر دار جمع و جور کردن آلبوم جدیدش است . آلبومی که پس شنیدنش مطمئن شدیم اتفاقات خوبی را با انتشارش رقم خواهد زد هم برای خواننده اش و هم برای موسیقی . به همین بهانه گفتگویی با مهران ترتیب دادیم و همه ی درد دلهایش را شنیدیم . ماحصل گفتگوی ما را در زیر می خوانید

کنکاش همه ی زوایای موسیقی همراه با نیما نور محمدی

بک استیج - سالومه گلمکانی : شاید در این آشفته بازار هزار رنگ موسیقی این روزها کمتر کسی باشد یادش بیاید روزی روزگاری هنرمندان پیشکسوت تری هم بودند که با عشق و برای رشد و بالندگی موسیقی از هیچ تلاشی دریغ نکردند . نیما نورمحمدی جزء اولین آهنگسازان موسیقی پاپ است که کم کاری این روزهایش باعث کمرنگ شدنش شده است اما بزرگان عرصه موسیقی آتش زیر خاکستر هستند و با وزرش یک نسیم دوباره شعله ور خواهند شد . آنچه می خوانید حاصل گفتگوی مفصل و چالشی ما با نیما نور محمدی است در رابطه با فعالیت های جدید و قدیمی اش و ...

صفحه3 از5

آمار بازدیدکنندگان

728278
TodayToday194
YesterdayYesterday763
This_WeekThis_Week2412
This_MonthThis_Month11730
All_DaysAll_Days728278