0

گزارش تصویری از کنسرت ایهام بند

دی 11th, 1348
از نگاه سعیده رضاییان
0

گزارش تصویری از کنسرت سیروان خسروی

دی 11th, 1348
از نگاه سعیده رضاییان
0

اخرين فرياد هاي ماكان در سالن وزارت كشور

دی 11th, 1348
اخرين فرياد هاي ماكان در سالن وزارت كشور   ?ماكان در حالي كنسرت ...
0

گزارش تصویری کنسرت رضا بهرام

دی 11th, 1348
ز نگاه ارزو اسماعیلی  
0

گزارش تصویری کنسرت بهنام بانی

دی 11th, 1348
از نگاه سحر عباسی
0

"شیدایی" بابک جهانبخش "پریزاد " را به "دریا" رساند

دی 11th, 1348
بک استیج _ پرستو زمانی مفرد بابک جهانبخش کنسرت خود را با قطعه ای وای ...
0

سیروان خسروی و سوژه هایی که تکراری نیست.

دی 11th, 1348
سیروان خسروی و سوژه هايي كه تكراري نيست بك استيج – سالومه گلمکانی : ...
0

دیدار مجدد امپراطور با دوستدارانش در برج میلاد " اتفاق" افتاد

دی 11th, 1348
  بک استیج - امیر حسین عباسی : کنسرت مهدی یراحی ۲۵مرداد ...
0

"جنون" روزبه بمانی "بدون تاریخ بدون امضا" شد

دی 11th, 1348
  بک استیج- سالومه گلمکانی: درادامه کنسرت های روزبه بمانی این هنرمند ...
0

شاهکاره عالیجناب عشق باز هم در برج میلاد

دی 11th, 1348
  بک استیج _ پرستو زمانی مفرد : گروه پرطرفدار ایوان یک بار دیگر در ...
0

"خدانگهدار" ایهام همراه با "بغض "

دی 11th, 1348
  بک استیج - سالومه گلمکانی :گروه ايهام در ادامه ي اجرا هاي هيجان ...
0

دوره جدید آکادمی هزار صدا همزمان با عیدقربان برگزار شد

دی 11th, 1348
  بک استیج - امیر جسین عباسی :هزار صدا که اولین برنامه استعدادیابی ...
0

دیدار چارتار با هوادارانش در برج میلاد

دی 11th, 1348
بک استیج - سالومه گلمکانی : 16 مرداد ماه 1398 گروه پر ظرفدار چارتار ...
0

میلاد درخشانی در تالار وخدت خوش درخشید

دی 11th, 1348
بك استيج-ثنا دبستاني: ميلاد درخشاني پس از هفت ماه بار ديگر در تالار ...

 

 

کنسرت گروه کروم 19اسفند

     

پیام هوشمند :صداست که می‌ماند

12 تیر 1395
نویسنده 

 بک استیج - هنرمند - سالومه گلمکانی : پیام هوشمند آهنگساز و تنظیم کننده‌ای که حداقل 12 - 13 سال سابقه کار حرفه‌ای در موسیقی دارد اما همیشه کم کار و گزیده کار بوده است. او با خوانندگان بسیاری کار کرده و آخرین بابک جهابخش آلبوم با نام «حالم خوبه» نیز جزو همین آثار است که به تازگی منتشر شد. خودش معتقد است در 5 سال آخر فعالیت حرفه‌ایش به سر می برد ، ولی به نظر ما برای خداحافظی‌اش از موسیقی هنوز خیلی زود است او سرشار ایده‌های نو و خلاقیت است به هر حال به این بهانه گفتگوی داشتیم با پیام هوشمند که ما حصل آن را در زیر می‌خوانید:

 سال 95را چطور آغاز کردید؟

خداروشکر خوب است. فعلا اولین کار رسمی که منتشر شد آلبوم بابک جهانبخش است. تقریبابا چهار خواننده به طور فول آلبوم مشغول کار هستم که فکر می‌کنم بیشترین انرژی‌ام را امسال رویآنها بگذارم،در واقع دارم سعی می‌کنم به جای با مارکت حرفه‌ای‌ها با خواننده‌هایآماتور کار کنم.

از نظر شما البته صرفا به عنوان یک موزیسین نه کسی که در آلبوم همکاری داشته است آلبوم بابک جهانبخش اثر خوبی است؟

به نظرم آلبوم خوبی بود اما من کماکان احساس می‌کنم بهترین آلبوم بابک من و بارون بود. ولی‌این آلبوم هم آلبوم خوبی بود نسبت به آلبوم قبل که قطعاخیلی بهتر بود ولی کلا‌این آلبوم جزو آلبوم‌های خوب محسوب می‌شود به شخصه حداقل سه،چهار قطعه از آلبوم را خیلی دوست داشتم ولی در نهایتمردم هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند.

آخرین کار‌هایی که داشتید چه کار‌هایی بود؟

پیام صالحی،سعید شهروز، عارف محمدی،بهنام علمشاهی و چند تا تک آهنگ هم بود که منتشر کردیم.

عماد طالب زاده قصد بستن فول آلبوم با شما را دارد؟

نه، اصلا قصد سپردن فول آلبوم به من را ندارد و حتى در مورد تعداد همكارى در آلبوم هم هنوز به قطعيت نرسيديم، ولى قطعا همكارى‌هاى خوبى خواهيم داشت.

در خصوص فول آلبوم‌هایی که قرار است منتشر کنید و خوانندگانش کمی توضیح دهید؟

مهرداد سخی،فرخ شاهرخ شاهی،علیرضا زرین،امید گلپایگانی البته باز هم هستند کسانی که در حد مینی آلبوم باشند ولی‌این‌ها تقریبا فول آلبوم هستند. اکثراتنظیم‌ها کار من بوده و در بخش ترانه و ملودی همفکریزیادی با عزیزان داشتم. در واقع بیشتر سعی‌دارم که بگویمباید با آماتورها بیشتر وقت گذاشت چونآنهااحتیاج به ساپورت شدن دارند.

تهیه کننده‌ها خیلی به خواننده‌های اماتور پرو بال نمی‌دهند فکر می‌کنید علتش چیست؟

در واقع کسی حاضر نیست ریسک سرمایه گذاری روی خواننده اولی رو بپذیرد، ‌این چه دلیلی دارد آخر دیگر اسمش سرمایه گذاری نیست، الان برای خواننده‌های مطرح آلبوم تولید می‌کنند بعد می‌بینید با دانلود غیر قانونی آلبوم را همه شنیدن و این می‌شود ضرر در کارشان به همین رو دیگر هیچ تهیه کننده‌ای تمایل به خرید آلبوم ندارند همه روی کنسرت مانور می‌دهند، حتی اگر خواننده مطرحی را آلبومش را بخرند در واقع باجی است که بتوانند کنسرت‌های آن خواننده را بگیرند.

فکر می‌کنید کنسرت‌ها پاسخگوهستند و سود دهی دارند؟

حقیقتا بستگی دارد الان با هر کس صحبت می‌کنیدیا هر کنسرتی می‌روید، خدارو شکر همه سالن‌ها پر است ولی وقتی با تهیه کنندگان صحبت می‌کنیم همه می‌گویند فقط کنسرتهایی که ما برگزار می‌کنیم فروش می‌رود‌. این به لحاظ فنی اش است اما به نظر من در‌ایران پنج نفر بیشترنمی توانند بلیت بفروشند در واقع از همون 10تا برندی هم که هستند 5تاشان بیشتر قدرت بلیت فروشی ندارند.

در حال حاضر خواننده محوری در موسیقی پاپ چقدر پررنگ است؟

خیلیزیاد، بعد از انقلاب من احساس می‌کنم‌این اتفاق افتاده چون از دید من پول الان دست خواننده است دیگر پول دست هر کس باشد انتخاب می‌کند و آهنگساز هم مجبور است خواسته‎های خواننده را اجرا کند. الان خواننده صرفا به دنبال شهرت است. اصلا ذات خوانندگی‌این است نه‌اینکه چیز بدی باشد. همه دنبال راحت‌ترین مسیر برای رسیدن به شهرت هستند. وقتی کاری مورد استقبال قرار می‌گیرد و به اصطلاح هیت می‌شود به یکباره سفارش بسیاری از خوانندگان دیگر هم در همان سبک می‌شود، جالب است آنقدر هم شهامت ندارند بگویند مثل کاری فلان خواننده می‌خواهیم مدام از المان‌های آن کار می‌گویند و آهنگساز را مجبور به ساختن آثاری مشابه می‌کنند.

اگریکخواننده بخواهد اثرش هیت شود چه المانهایی را باید رعایت کند؟

دو قسمت هست مهمترینش‌این است که یک سری واجبات را باید داشته باشید تا بعد ببینی کائنات برایت چطور می‌خواهد،خدا بخواهد کارش می‌گیرد ولی‌این باعث نمی‌شود همینجورییک کار بد تولید کنیم بگویم خدا نخواست بگیره. شما وقتی می‌خواهید کار تولید کنید باید تمام المانها را رعایت کند، نوبودن،صدا، (اینکه میگم صدا نه‌اینکه حتما صدای وسیعی داشته باشند، نسبت به اون صدایی که دارند کار خوبی برای صدایشان انتخاب کنند) حرفه‌ای فکر کردن مهمتر از‌این است که شما قصد تولید حرفه‌ای داشته باشید. الان شاید به غیرازاون 10-15 نفری که همه می‌دانیم حرفه‌ای فکر می‌کنند، واقعا کسی را نداریم که حرفه‌ای فکر کند.

بستن یک فول آلبوم با یک ترانه سرا یایک موزیسین خاص درست است یا غلط؟

من احساس می‌کنم چون اولین چیزی که باعث تکرارزیاد توی ذهن آدم می‌شود ترانه هست پس تا جایی که می‌شود ترانه سراها باید متفاوت باشد و بعد از آن ملودی، به‌این علت که وقتی فنی‌تر نگاه کنی می‌بینی ملودی‌های مختلف با سبک‌های مختلف باعث می‌شود تنظیم کننده جای بازی بیشتری داشته باشد پس کمتر محکوم به یک نواختی می‌شود.

خود شما جز کدام دسته ادم‌ها هستید ملودی می‌سازیدیا ملودی مونتاژ می‌کنید؟

سعی کردم بسازم مگر من در سال کلا چند تا کار می‌سازم که حالا بخواهم مونتاژهم بکنم.

کلیپ به شنیده شده موزیک خوب چقدر کمک می‌کند؟

طبیعی است که خیلی کمک می‌کند، حالا ما جایی را نداریم که بتونیم راحت کلیپ پخش کنیم خیلی از دوستان به همین نتیجه رسیدند حالا رفتند یک کلیپ دادند و برگشتندو دارند ممنوع الکاریش را تحمل می‌کنند مگر در شبکه‌های خارجی سینمای ما پشت هم تبلیغ ندارد؟خوب ‌این مگر باعث فروش میلیاردی فیلم‌های ما نشده است؟ولی موسیقی چون تاثیرش بیشتر از سینما است قطعا بیشتر به چشم می‌آید.

فکر می‌کنید چرا موسیقی تاثیرش بیشتر از سینما است؟

این موضوع را تاریخ ثابت کرده من حرفی نمیزنم همیشه گفتند صداست که می‌ماند.

یکی از‌ایراد‌های ما‌این است که هنوز هم موسیقی را جدی نمی‌گیریم؟

خوب‌این دیگر دست ما نیست، شایدیکی از علت‌هایش‌این است که ما در موسیقی رویکرد و نگاهی چندگانه داریم و حالا برعکس‌این که من گفتم موسیقی بهتر از سینما ست. سینمایی‌ها متحدتر هستند تا موزیسین‌ها، توی موسیقی جلوی رویتیک نوع برخورد دارند و تا بر می‌گردی برخورد عوض می‌شود‌این به عامل درونی هم بستگی دارد. ما خودمان که درون موسیقی هستیم قصیه را جدی نمی گیریم،یک مقدار هم تقصیر خودمان است به کسی ربطی ندارد اگه سینما هم جدی‌تر گرفته شده چون عوامل درونی ارزش بیشتری قائل هستند.

چطور می‌توان سلیقه موسیقایی مسموم مردم را عوض کرد؟

بیشتر از‌این که بتوان درست کرد می‌توان خراب کرد که خیلی‌ها‌این کار را کرده‌اند موسیقی پاپ اسمش رویش است قاضی‌اش مردم هستند وقتی پذیرفتن شما باید تسلیم باشید، اگر هر کاری بین مردم گرفت به نظر من منتقد‌ها باید ساکت باشند. شما فکر می‌کنید فقط در‌ایران‌این شرایط به وجود آمده الان در موسیقی روز دنیا نگاه کنیدیکسری هستند که دارند کارهای دم دستی تولید می‌کنند و شنونده استقبال می‌کند الان توی دنیا موسیقی روز اگر اوضاعشان از ما بدتر نباشد آنچنان بهترهم نیست هیچ کس در دنیا نتوانسته بگوید من توانسته‌ام ذائقه مردم را عوض کنم اتفاقا بر عکس‌این مردم هستند که موزیسین‌هارا تسلیم کردند و ذائقه خود را تحمیل کرده‌‌اند.

نمی‌شود کاری کرد که کمی وضعیت موسیقی بهتر شود؟

چرا،نیازبه آدم‌های جدید هست چه در زمینهآهنگسازی چه خوانندگی چه ترانه و در یک کلام در تمام بخش‌هایی یک اثر شنیداری ما نیاز به افراد جدیدی داریم.

الان وضعیت ارشاد به چه صورت است؟

ارشاد که دیگر همه نوع همکاری را بنده خداها می‌کنند ما همه سبکی زدیم ارشاد مجوز داده است به نظر من خیلی شرایط خوب است.

یعنی از عملکرد ارشاد راضی هستید؟

من تا حالا کاری ندادم که مجوز ندهند حتی کار‌هایی که خودم فکر نمی‌کردم مجوز بگیرد اصلا ارشاد سخت گیری‌ای ندارد مگر‌اینکه شما خط قرمز‌ها را به شکل عجیب غریبی رد کنید، عجیب از نظر ماها که مجاز کار می‌کنیم ببخشید بعضی کار‌ها هستند که ارشاد هم نباشد خانواده‌ها خودشان فیلتر می‌کنند خط قرمز‌هایی که صحبت می‌کنم، خط قرمز‌های فرهنگ ماست.

تا حالا شده تصمیم بگیرید آلبوم بی کلام تولید کنید و در آن پیام هوشمند را ارائه کنید؟

من که چند ساله می‌خوام انجامش بدهم اما نمی‌دانم چرا تا کنون رخ نداده است. ولییکی از دغدغه‌هایم است

کلام پایانی...

نه حرف خاصی نیست امیدوارم مردم کارهایآخری را هم که برای بابک جهانبخش زده‌ام شنیده باشند و دوست داشته باشند سعی‌ام هم بر‌این است که امسال پر کارتر باشم. بالاخره سال‌های آخر دوران حرفه‌ایی را در حال سپری کردن هستم. از شما هم متشکرم که مثل همیشه از موسیقی و از ما را حمایت می‌کنید

443 مرتبه مشاهده شده
saloome

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدیدکنندگان

602292
TodayToday77
YesterdayYesterday794
This_WeekThis_Week2191
This_MonthThis_Month12953
All_DaysAll_Days602292