چاپ کردن این صفحه

پدیده‌ای به نام ' تکرار '

11 دی 1348
نویسنده 

بک استیح - ذوبِ در اخوان : هر چیز بدون نقد می‌میرد حتی خودِ نقد!

مقدمه‌ای را جهت ورود به بحث طرح میکنم که چندان بی‌ربط به محتوای بحث نیست.

آب، پاک‌ست و پاک‌کننده؛ اما همین آبِ پاک، اگر برای مدتی راکد بماند، گنداب میشود!  هنر نیز از این قاعده مستثنا نیست. هرآن چیز که دچار تکرار شود، در آستانه‌ی زوال و مرگِ تدریجی‌ست.

کم نیست شمارِ خوانندگانی که در این فله‌بازارِ بی‌هنری، هر جفنگیاتی را به نام هنر روانه‌ی بازارِ موسیقی میکنند که تکرار و یکنواختی، کمترین ایراد و اِشکال آنست؛ گفتگو بر سر این عده همانقدر بی‌فایده‌ست که بحث در مورد علم بهترست یا ثروت!

اما بحث درمورد خواننده‌ای مطرح که آواز و آوایش، خالقِ لحظاتی شکوهمندست و مخاطب با صدایش،خاطره‌ها دارد، بحثِ دیگری‌ست.

برای نمونه، خنیاگری که برخلاف پدر، موسیقی پاپ را انتخاب کرد و اگر از انصاف نگذریم تا مدت‌ها ژنرال پاپ بود؛ با آن تکنیک و تحریرهای حزین و حیرت‌انگیز، در موسیقی یکه‌تازی میکرد، اما بعد از مدتی افول، به تکرار رسید، طوریکه شاید خودش بیشتر از یک بار به آثارش گوش نمی‌سپرد! اگر کسی ادای خودش را درآورد بهترست تا ادای دیگران را، اما ادای خود درآوردن، شروع اضمحلال‌ست. موسیقی مثل کُشتی کسوت ندارد و خواننده بخاطر اجراهای زیاد، خواننده‌‌تر نیست! اگر ستار‌ه‌های موسیقی ما دچار تکرار و عادت شوند، بهترست مدتی بسان قناری توی ' لک ' باشند تا اینکه با اجرای سطحی و آثار دم‌دستی، تیتر اخبار موسیقی باشند. از آنجا که هماره غروب ستاره‌ای با طلوع ستاره‌ای دیگر همراه است، خوانندگان بیم از دست‌دادن گوی و میدان را دارند و به همین علت سعی در ' دیده‌شدن' ولو به شکلی سطحی دارند.

نظیر این حالات را در احوالات خواننده‌ای دیگر می‌بینیم که آوازش تیتراژ فیلم‌سینمایی پرطرفداری بود_ که حتی فیلم را بیشتر با صدای او میشناختیم_ تیتراژی هنرمندانه که با فیلم به طرز عجیبی، عجین شده بود، سکوی پرتابی برای او شد تا برای مدت‌ها بر چکاد موسیقی و تارک افتخار، جولان دهد. با گذشت زمان، او هم به دام تکرار دچار شد و باز شروعِ دوباره‌ی آثار یکنواخت و نالیدن به جای آواز! طوریکه حتی اعتراض هم‌کسوتی‌هایش را به دنبال داشت.

زمان جلوتر رفت و دوباره با تیتراژ سریالی پرطرفدار، نغمه‌هایش در خلوت مخاطبان زمزمه میشد. شاید این جهش دوباره، برای او هدیه‌ای بود از طرف خدا! حال باید دید با این موهبت الهی چه میکند!

 

اشتراک در تلگرام
999 مرتبه مشاهده شده
saloome

آخرین‌ها از saloome

رسانه

اشتراک در تلگرام